Camino de Santiago: trasa portugalska wybrzeżem Rezerwuj

Termin: 22.09.2023 - 02.10.2023 Cena od
Opis krótki:
Porto – Vigo – Redondela – Pontevedra - Caldas de Reis – Padrón - O Milladoiro – Santiago de Compostela – Muxia – Finisterra
Program:

Dzień 1
Przelot do Porto. Transfer z lotniska do hostelu w centrum miasta. Jeśli godzina lądowania w Portugalii na to pozwoli, możliwy czas wolny na zakup pamiątek i poznawanie popularnego Ribeira - nabrzeża rzeki Douro. W wypadku lądowania późno w nocy, od razu przejazd na nocleg do hostelu.

Dzień 2
Zwiedzanie Porto z polskojęzycznym przewodnikiem. W programie m.in.: Praça da Liberdade  (Plac Wolności) z pomnikiem Piotra IV, Ratusz Miejski, Dworzec São Bento, Katedra Sé, Kościół św. Franciszka z niezwykłym wnętrzem, Ribeira (nabrzeże rzeki Douro). Następnie przejazd autobusem na nocleg do Baione, gdzie kolejnego dnia rozpoczniemy nasze Camino 

Dzień 3 / 25 km Baiona – Vigo
Tego dnia do przejścia mamy 24,5 kilometra, a celem wędrówki będzie jedno z większych miast na szlaku – Vigo. Na początku dnia możliwość wyboru wariantu szlaku nieco krótszego wybrzeżem oceanu, ale biegnącego wzdłuż plaż i zatok lub nieco oddalonego od morza, z większą liczbą zabudowań. Każdy uczestnik będzie mógł wybrać swoją drogę, a przewodnik pomoże w razie trudności w orientacji. Nocleg w Vigo.

Dzień 4 / 18 km Vigo – Redondela
Spokojny odcinek, którego celem będzie dotarcie do Redondeli – miasta z bardzo ważnym na szlaku portugalskim kościołem pod wezwaniem św. Jakuba. W tym mieście również spotykają się dwa ważne szlaki biegnące przez Portugalię do Santiago – Camino Centralne i Camino da Costa. 

Dzień 5 / 18 km Redondella – Pontevedra
Rano msza święta w kościele św. Jakuba w Redondeli i wyjście na trasę. Przed Pontevedrą możliwość wyboru wariantu camino, wiodącego tuż przy strumyku, który w upalny dzień daje ukojenie zmęczonym stopom.

Dzień 6 / 24 km Pontevedra – Caldas de Reis
Rano msza święta i krótkie zwiedzanie Pontevedry – bazyliki Matki Bożej Pielgrzymów, kościoła franciszkanów (wybudowanego w miejscu gdzie dotarł św. Franciszek w drodze do Santiago de Compostela). Caldas to miasteczko słynące ze źródeł termalnych. Zaraz przy wejściu do miejscowości można zanurzyć stopy w gorącej wodzie płynącej z miejskiego kranu, a jeśli ktoś ma odwagę, może zanurzyć się cały. 

Dzień 7 / 18 km Caldas de Reis - Padrón
Rano wychodzimy do Padrón. Jest to bardzo urokliwy i piękny krajobrazowo etap wędrówki. Msza święta tego dnia najczęściej celebrowana jest w kościele św. Jakuba, w miejscu gdzie w VII wieku dopłynęły zwłoki św. Jakuba Większego (ok. 18 km). Dzień marszu można sobie nieco wydłużyć. Szlak do Padrón ma bowiem alternatywny przebieg (oznaczony czerwoną strzałką), biegnący przez Herbon. To stąd pochodzą słynne pimientos de Padrón (papryczki z Padrón). Tutaj też kręcone były niektóre sceny z filmu Droga życia (The Way).

Dzień 8 / 18 km Padrón - Milladoiro
Poranne wyjście na przedostatni etap podróży do Santiago de Compostela prowadzi nas już na przedmieścia Santiago, czyli Milladoiro. Milladoiro to już praktycznie dalekie przedmieścia Santiago. Mamy tu swoje ulubione miejsce, czyli nowiutkie albergue parafialne oraz kościół, w którym od jego powstania uczestniczymy we mszy świętej. Tutaj zwykle odpoczywamy, robimy ostatnie pranie i planujemy nasz czas w Santiago de Compostela

Dzień 9 / 7 km Milladoiro – Santiago de Compostela
Dojście do Santiago. Najpierw zakwaterujemy się w albergue, potem skorzystamy z popołudnia i wieczoru w Santiago. Odbierzemy nasze compostele – certyfikaty odbycia pielgrzymki do Santiago de Compostela. O 19.30 wspólna msza święta w katedrze.

Dzień 10
Całodniowa wycieczka nad Atlantyk. Zobaczymy średniowieczny „koniec świata” w portowym miasteczku Fisterra. Odwiedzimy również malowniczo położone sanktuarium Matki Bożej w Muxii i będziemy mieli okazję podziwiać galicyjskie Wybrzeże Śmierci. Jeśli czas pozwoli, odwiedzimy też wodospad Ezaro. W godzinach popołudniowych powrót do Santiago de Compostela na nocleg.

Dzień 11
Pożegnanie z Santiago de Compostela. Poranny wyjazd do Porto, skąd przelot powrotny i zakończenie pielgrzymki.

Cena zawiera:
  • przelot do Porto i z powrotem z bagażem podręcznym (40x20x25 cm),
  • transport na trasie Porto – Baiona oraz Santiago de Compostela – Porto,
  • 10 noclegów w albergach, pensjonatach i u zakonników na trasie wędrówki w pokojach wieloosobowych (możliwe wspólne łazienki), (we wrześniu: 11 noclegów), 
  • 1 śniadanie (w Porto), 
  • opiekę duchową i Msze św., 
  • opiekę pilota wycieczek, 
  • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 zł) oraz obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 zł), 
  • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 20 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1 000 zł)
Cena nie zawiera:
  • innych kosztów i opłat związanych z realizacją programu - obowiązkowy koszt 300 euro/os., płatne pilotowi. 
Uwagi:
  • Dodatkowy koszt zbierany na miejscu 300 euro / osobę. Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty w banknotach
  • Na około tydzień przed wylotem Biuro Misja Travel przyśle ostateczne godziny przelotu, które mogą różnić się od podanych w momencie zawarcia umowy
  • Pamiętaj, że pilot grupy może lecieć z innego lotniska niż Twoje lub oczekiwać na grupę w porcie docelowym. Karty pokładowe otrzymasz od naszego przedstawiciela na lotnisku lub drogą mailową (zależnie od liczby uczestników lecących z danego lotniska).
  • Zalecamy zabrać z sobą na wyjazd telefon z aktywnym roamingiem
  • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Wyżywienie na Camino: każdy z uczestników ma możliwość poruszania się własnym tempem i organizowania czasu we własnym zakresie. Taki sposób wędrówki daje ogromną swobodę, którą nasi uczestnicy bardzo sobie cenią. Takie rozwiązanie jednak powoduje, że w cenie naszych wyjazdów nie ma wyżywienia. 

Większość schronisk, z których korzystamy ma ogólnodostępną kuchnię, z której wszyscy mogą korzystać w celu przygotowania sobie posiłku. Dodatkowo: przewodnik, który wyjeżdża z grupą, każdego dnia stara się informować o miejscach, gdzie najlepiej zrobić zakupy, zjeść śniadanie czy obiad. Czasem organizujemy też wspólne gotowanie lub dzielimy się posiłkami w gronie znajomych.

W pobliżu większości miejsc w których nocujemy, jest też kawiarnia lub bar, które nastawione są na obsługę pielgrzymów. Dzięki temu, nawet bez znajomości języka, każdy z uczestników będzie mógł zamówić sobie dobre, hiszpańskie śniadanie lub obiad po długim dniu wędrówki.
W 2023 roku dzienny koszt wyżywienia na szlakach do Santiago de Compostela szacujemy na 15-25€/os./dzień.

  • Hiszpania jest krajem o ok. połowę droższym od Polski, Portugalia jest nieco tańsza, 
  • ze względu na charakter pielgrzymki - Camino - koniecznie należy zabrać sprawdzone wygodne buty do chodzenia oraz ochronę w razie deszczu (najlepiej kurtka z membraną), 
  • na pielgrzymkę do Hiszpanii warto również zabrać produkty chroniące przed słońcem (czapkę z daszkiem, krem z filtrem),
  • wyjazd jest możliwy na paszport lub dowód osobisty,
  • w trakcie pielgrzymki szlakiem św. Jakuba zakwaterowanie w typowych albergach, często na łóżkach piętrowych.

Rezerwuj