Pielgrzymka do Gruzji i Armenii *** Rezerwuj

Termin: 07.04.2024 - 18.04.2024 Cena od
Opis krótki:
Tbilisi - Stepancminda - Mccheta - Uplisciche - Kutaisi - Jaskinia Prometeusza - Signagi - Bodbe - Dilidżan - Jezioro Sewan - Norawank - Khor Virap - Eczmiadzyn - Erywań - Geghard - Garni
Program:

Dzień 1

Przyjazd na lotnisko w Warszawie, odprawy, przelot do Tbilisi. Rozpoczęcie pielgrzymki do Gruzji i Armenii. Przejazd do hotelu w Tbilisi, nocleg.

Dzień 2 
Po późnym śniadaniu zwiedzanie Tbilisi - Stare Miasto, świątynia Metechi z XII wieku, dzielnica Abanotubani ze słynną najważniejszą twierdzą miejską - Narikala. Zwiedzenie katedry Sioni, będącej główną siedziba Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej. Potem czas wolny w sieci wąskich, urokliwych uliczek z pamiątkami. W ciągu dnia Msza św. Kolacja i nocleg w Tbilisi. 
Dzień 3 
Śniadanie i przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy (Kazbegi) - tam wjazd i krótki spacer do ikony i symbolu Gruzji - kościółka Świętej Trójcy Cminda Saneba w Gergeti u stóp Kazbeka. W drodze powrotnej wizyta w twierdzy Ananuri oraz w okolicy Przełęczy Krzyżowej. W ciągu dnia Msza św. polowa. Wieczorem kolacja, nocleg w Tbilisi.
Dzień 4 
Po śniadaniu wyjazd do Mcchety – dawnej stolicy Gruzji, położonej zaledwie 20 km od współczesnej - Tbilisi. To również miejsce, gdzie Gruzja przyjęła chrzest w IV wieku. Zwiedzanie - katedra Sweticchoveli. Przejazd do skalnego miasta Uplisciche. Wieczorem przejazd na kolację i nocleg w okolicy Kutaisi.
Dzień 5 
Śniadanie, Kutaisi - przejazd na obrzeża miasta - monastyr Gelati z pięknymi freskami i jedną z najważniejszych akademii w średniowiecznej Gruzji oraz Jaskinia Prometeusza. W ciągu dnia Msza św. Kolacja, powrót do Tbilisi na nocleg.
Dzień 6 
Śniadanie, dzień spędzony w Kachetii. Wizyta w tradycyjnej gruzińskiej winnicy, możliwość degustacji. Na koniec spacer po Signagi – mury miejskie i malownicze uliczki, wszystko z widokami na Kaukaz i Azerbejdżan. Wizyta w klasztorze Bodbe, miejscu, gdzie pochowana jest Św. Nino – chrzcicielka Gruzji. Wieczorem tradycyjna gruzińska supra. Powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 7 
Po śniadaniu przekroczenie granicy ormiańskiej, przejazd do Parku Narodowego Dilidżan, wizyta w górskim klasztorze Goszawank, słynącym z najpiękniejszego chaczkaru (kamiennego krzyża) w Armenii. Później przejazd nad Jezioro Sewan, („kaukaski Bajkał”), nawiedzenie kościoła Sewanawank. Kolacja i nocleg w okolicy Sewanu.
Dzień 8 
Po śniadaniu wyjazd na południe kraju, po drodze postój w średniowiecznym karawanseraju na wysokiej przełęczy Kaukazu Południowego. Przejazd do Norawank – klasztoru wśród gór, arcydzieła sztuki średniowiecznej. Po wyjeździe z gór wizyta w winiarni w Areni, degustacja. Kolacja i nocleg w Erywaniu.
Dzień 9
Śniadanie, wizyta w Khor Virap, miejscu, gdzie Armenia, przed ponad 1700 laty, przyjęła chrzest jako pierwsze państwo świata. Wizyta w klasztorze z widokami na Ararat, studnia, gdzie więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, który ochrzcił kraj. Przejazd do Eczmiadzyna – duchowej stolicy Ormian, siedziby Katolikosa, przywódcy Kościoła Ormiańskiego. Nawiedzanie Katedry Świętego Eczmiadzynu, Dom Katolikosa (w skarbcu którego przechowywany jest rzekomy fragment Arki Noego). Wizyta w Zwartnoc – ruiny katedry z VII wieku. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
Dzień 10
Po śniadaniu zwiedzanie Erywania - Plac Republiki, wejście na Kaskadę – panorama stolicy. Wizyta w muzeum Matenadaran – centrum manuskryptów z pomnikiem Mesropa Masztoca – twórcy alfabetu ormiańskiego. Wizyta na bazarze – możliwość zakupu m.in. lawaszu – tradycyjnego chleba, przetworów, serów, suszonych owoców. Przejazd do Monumentu Ludobójstwa Ormian – chwila zadumy przy pomniku i w centrum pomordowanych Ormian. Kolacja i nocleg.
Dzień 11 
Śniadanie i przejazd do Geghard – klasztoru Świętej Włóczni - chaczkary, cele mnichów i kaplice wykute w skałach, główna świątynia słynąca ze wspaniałego echa. Przejazd do Garni – jedynej pogańskiej świątyni Armenii z czasów rzymskich, poświęconej bogini Mitrze. Możliwość wysłuchania duduka – tradycyjnego instrumentu ormiańskiego. Kolacja i nocleg. 
Dzień 12 

Wczesne śniadanie (możliwe w formie pakietu), transfer na lotnisko, odprawy i wylot powrotny. Zakończenie pielgrzymki do Gruzji i Armenii.

Cena zawiera:
 • przelot Warszawa - Tbilisi, Erywań - Warszawa  z bagażem podręcznym 55x40x23 cm o wadze do 8 kg oraz bagażem rejestrowanym 23 kg,
 • przejazdy autobusem w Gruzji i Armenii,
 • 11 noclegów w hotelach, pokoje 2/3-osobowe z łazienkami,
 • wyżywienie wg programu (w tym tradycyjną gruzińską suprę), 
 • opiekę duchową i Msze św.,
 • opiekę pilota wycieczek,
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł oraz obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł,
 • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 40 000 euro, NNW 15 000 zł,BP 1000 zł).
Cena nie zawiera:
 • ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (990 zł),
 • biletów wstępów do zwiedzanych obiektów wraz z kosztami ich rezerwacji, lokalnych przewodników, przejazdów kolejką w Tbilisi, opłat miejscowych i wjazdowych, jeepów do Gergeti oraz słuchawek systemu tour audio guide – koszt 200 euro, płatne pilotowi,
Uwagi:
 • Dodatkowy koszt zbierany na miejscu 200 euro / osobę. Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty w banknotach
 • Na około tydzień przed wylotem Biuro Misja Travel przyśle ostateczne godziny przelotu, które mogą różnić się od podanych w momencie zawarcia umowy
 • Pamiętaj, że pilot grupy może lecieć z innego lotniska niż Twoje lub oczekiwać na grupę w porcie docelowym. Karty pokładowe otrzymasz od naszego przedstawiciela, na lotnisku lub drogą mailową (zależnie od liczby uczestników lecących z danego lotniska).
 • Osoby, które zabierają z sobą do Gruzji leki specjalistyczne proszone są o wzięcie również recepty na te specyfiki (wystarczy kopia)
 • Zalecamy zabrać z sobą na wyjazd telefon z aktywnym roamingiem
 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie

 • do wyjazdu na pielgrzymki do Gruzji i Armenii niezbędny jest paszport, który musi być ważny min. 6 miesięcy licząc od dnia wyjazdu z Armenii, 
 • śniadania i kolacje na ogół serwowane (duże porcje), kolacje są zawsze ciepłe, kuchnia kaukaska oraz innych narodów b. ZSRR, 
 • czas lokalny w trakcie wycieczki do Gruzji i Armenii +2h (12.00 w Warszawie to 14.00 w Tbilisi i Erywaniu), 
 • podczas pielgrzymowania po Armenii omijamy zapalny region Górskiego Karabachu, inne regiony są w pełni bezpieczne. 
 • ceny w obu krajach są nieco niższe niż w Polsce, walutę (w Gruzji lari, a w Armenii - dramy) można łatwo wymienić w licznych kantorach, 
 • zalecamy zabrać z sobą wygodne buty do chodzenia
 • w trakcie noclegu w gruzińskich i ormiańskich pensjonatach mają Państwo zawsze zapewnioną pościel, ręczniki i łazienki, ale standard pokoi bywa nieco niższy niż w europejskich hotelach. 

Rezerwuj