Camino de Santiago Espiritual z ks. Wojciechem MIszewskim Rezerwuj

Termin: 04.09.2023 - 14.09.2023 Cena od
Opis krótki:
Porto - Baiona - Vigo - Redondela - Pontevedra - Armenteira - Pontearnelas - Vilanova de Arousa - Pontecesures - Santiago de Compostela - Muxia - Fisterra - wodospady Ezaro
Program:

Dzień 1 
Zbiórka na wyznaczonym lotnisku, odbiór kart pokladowych, odprawa i przelot do Portugalii. Z lotniska transfer do hostelu w Porto. Zwiedzanie Porto z lokalnym, polskojęzycznym przewodnikiem (zależnie od godziny lądowania, zwiedzanie może odbyć się pierwszego lub drugiego dnia wyjazdu).

Dzień 2
Poranna Msza święta na rozpoczęcie naszej pielgrzymki. Przejazd wynajętym busem do nadmorskiego miasteczka Baiona (Hiszpania).Czas na przepakowanie bagażu i przygotowanie do pierwszego dnia pieszej wędrówki. Jeśli czas pozwoli, można odwiedzić tutejszą kolegiatę Santa Maria de Baiona, figurę Matki Bożej, górującą nad zatoką lub skorzystać z jednej z kilku tras spacerowych wokół miasteczka.

Dzień 3 
Tego dnia do przejścia mamy 26,5 kilometra, a celem wędrówki będzie jedno z większych miast na szlaku - Vigo. Na początku dnia możliwość wyboru wariantu szlaku por litoral (nieco krótszego, ale biegnącego wzdłuż plaż i zatok) lub oficjalnego wariantu, nieco oddalonego od morza, ale z większą ilością zabudowań. Każdy uczestnik będzie mógł wybrać swoją drogę, a przewodnik pomoże w razie trudności w orientacji. Nocleg.

Dzień 4 
Dziś do pokonania jest zaledwie 19 kilometrów, ale celem wędrówki będzie Redondela - miasto z bardzo ważnym na szlaku portugalskim kościołem pod wezwaniem św. Jakuba. W tym mieście również spotykają się dwa ważne szlaki do Santiago - Camino centralne i Camino da Costa. Nocleg.

Dzień 5 
Rano Msza św. w kościele św. Jakuba w Redondeli i wyjście na trasę. Przed Pontevedrą możliwość wyboru nowego wariantu szlaku, wiodącego tuż przy strumyku, który w upalny dzień daje ukojenie zmęczonym stopom. Dojście na nocleg w okolice Pontevedry. Nocleg.

Dzień 6
Rano Msza św. Potem samodzielne zwiedzanie Pontevedry - bazylika, kościół Matki Bożej pielgrzymów, kościół franciszkanów (wybudowany w miejscu gdzie dotarł święty Franciszek w drodze do Santiago de Compostela). Dojście na nocleg w Armenteira (ok. 23 km).

Dzień 7
Rano Msza św. Odcinek od Armenteiry do Pontearnelas nazywany jest „szlakiem kamieni i wody”. Wędrując w cieniu drzew, wzdłuż brzegów rzeki Armenteira, po drodze grupa będzie mijać stare młyny wodne, niewielkie wodospady czy przecinające rzekę mosty. Po południu dotrzemy do Vilanova de Arousa gdzie grupa zatrzyma się na nocleg.

Dzień 8 
Msza św. w zależności od pływów. Jeśli łodzie ruszają popołudniu, Msza św. o poranku, jeśli można wyruszyć w podróż w godzinach rannych Msza św. wieczorna. Przeprawa przez Ría de Arousa oraz rzekę Ulla, upamiętniając podróż, jaką przebyły szczątki Świętego Jakuba Apostoła. Po około 1,5-2h spędzonych na łodzi dotrzemy do wioski Pontecesures skąd czeka nas już tylko kilka kilometrów do Padron gdzie zatrzymamy się na noc.

Dzień 9 
Rozpoczęcie ostatniego etapu podróży do Santiago de Compostela. Dojście na nocleg do Santiago. Wieczorna Msza św., czas wolny na indywidualną refleksję, zakup pamiątek, uzyskanie Composteli – certyfikatu Camino. Nocleg w Santiago.

Dzień 10
Całodniowa wycieczka do najpiękniejszych miejsc hiszpańskiej Galicji. Udamy się do nadmorskiego Muxia, gdzie będziemy mogli podziwiać Sanktuarium Nostra Senora da Barca, zbudowanego na nadmorskich skałach. To tutaj, wedle legendy, św. Jakubowi Apostołowi objawiła się Matka Boża, by dodać mu otuchy w dziele nawracania mieszkańców Galicji. W ciągu dnia zobaczymy też Fisterrę - miasteczko i przylądek na tzw. "końcu świata" oraz wodospady Ezaro. Do Santiago de Compostela wrócimy na nocleg w godzinach wieczornych. 

Dzień 11
Poranny przejazd na lotnisko do Porto (podróż ok. 3h) i wylot do Polski. Lądowanie na lotnisku Warszawa-Modlin w godzinach wieczornych.

Cena zawiera:
 • przelot do Porto i z powrotem z bagażem podręcznym (40x20x25 cm),
 • transport na trasie Porto - Baiona oraz Santiago - Porto, 
 • 10 noclegów w albergach, pensjonatach i u zakonników na trasie wędrówki w pokojach wieloosobowych (możliwe wspólne łazienki). 
 • opiekę duchową i Msze św., 
 • opiekę pilota wycieczek, 
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 zł) oraz obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 zł), 
 • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 20 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1 000 zł)
Cena nie zawiera:
 • innych kosztów i opłat związanych z realizacją programu - obowiązkowy koszt 200 euro/os., płatne pilotowi. 
Uwagi:
 • Dodatkowy koszt zbierany na miejscu 200 euro / osobę. Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty w banknotach
 • Na około tydzień przed wylotem Biuro Misja Travel przyśle ostateczne godziny przelotu, które mogą różnić się od podanych w momencie zawarcia umowy
 • Pamiętaj, że pilot grupy może lecieć z innego lotniska niż Twoje lub oczekiwać na grupę w porcie docelowym. Karty pokładowe otrzymasz od naszego przedstawiciela, na lotnisku lub drogą mailową (zależnie od liczby uczestników lecących z danego lotniska).
 • Zalecamy zabrać z sobą na wyjazd telefon z aktywnym roamingiem
 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Wyżywienie na Camino: każdy z uczestników ma możliwość poruszania się własnym tempem i organizowania czasu we własnym zakresie. Taki sposób wędrówki daje ogromną swobodę, którą nasi uczestnicy bardzo sobie cenią. Takie rozwiązanie jednak powoduje, że w cenie naszych wyjazdów nie ma wyżywienia. 

Większość schronisk, z których korzystamy ma ogólnodostępną kuchnię, z której wszyscy mogą korzystać w celu przygotowania sobie posiłku. Dodatkowo: przewodnik, który wyjeżdża z grupą, każdego dnia stara się informować o miejscach, gdzie najlepiej zrobić zakupy, zjeść śniadanie czy obiad. Czasem organizujemy też wspólne gotowanie lub dzielimy się posiłkami w gronie znajomych.

W pobliżu większości miejsc w których nocujemy, jest też kawiarnia lub bar, które nastawione są na obsługę pielgrzymów. Dzięki temu, nawet bez znajomości języka, każdy z uczestników będzie mógł zamówić sobie dobre, hiszpańskie śniadanie lub obiad po długim dniu wędrówki.
W 2023 roku dzienny koszt wyżywienia na szlakach do Santiago de Compostela szacujemy na 15-25€/os./dzień.

 • Hiszpania jest krajem o ok. połowę droższym od Polski, Portugalia jest nieco tańsza, 
 • ze względu na charakter pielgrzymki - Camino - koniecznie należy zabrać sprawdzone wygodne buty do chodzenia oraz ochronę w razie deszczu (najlepiej kurtka z membraną), 
 • na pielgrzymkę do Hiszpanii warto również zabrać produkty chroniące przed słońcem (czapkę z daszkiem, krem z filtrem),
 • wyjazd jest możliwy na paszport lub dowód osobisty,
 • w trakcie pielgrzymki szlakiem św. Jakuba zakwaterowanie w typowych albergach, często na łóżkach piętrowych.

Rezerwuj