PIELGRZYMKA DO LIBANU 15-24.09.2023
CENA: 6399 ZŁ + 200 USD (płatne na miejscu)
Zapisy: https://grupy.misjatravel.pl/lesznowola
Dzień 1 15.09.2023
Wwieczorny wylot z Warszawy Chopin i przelot do Bejrutu.
Dzień 2 16.09.2023
Lądowanie w Bejrucie. Rozpoczęcie zwiedzania. Pobyt w Harissa – ważnym sanktuarium maryjnym chrześcijan libańskich. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Libanu, katedra maronicka. Przejazd do Balamand – prawosławny klasztor antiocheński, poświęcony Dziewicy Maryi i św. Jerzemu. Przejazd do Nourieh – nawiedzenie klasztoru Matki Bożej Światła w Hamacie. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 3 17.09.2023
Śniadanie, pozostałości najważniejszych miast fenickich Tyru i Sydonu. Tyr: ruiny starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych oraz dzielnica chrześcijańska. Sydon: zamek morski Krzyżowców, miejsce spotkania św. Piotra i Pawła. Przejazd do Maghdouche, gdzie nawiedzimy sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.
Dzień 4 18.09.2023
Śniadanie. Dzień ze św. Charbelem w Annaya. Zwiedzimy klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Opowiemy o najbardziej spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego. Przy grobie odbędzie się Msza Święta. Dla osób chorych – modlitwa o uzdrowienie przy grobie św. Charbela i namaszczenie świętym olejem. Przejazd do Ghazir klasztor św. Antoniego, w którym wiosną 1837 roku przebywał Juliusz Słowacki, gdzie stworzył dzieło swego życia Anhellego. W ciągu dnia msza święta.Powrót do hotelu, kolacja nocleg.
Dzień 5 19.09.2023
Śniadanie, wyjazd do miejsc związanych z postacią św. Charbela oraz pustelników – Ojców Pustyni. Zobaczymy wioskę Świętego, Bika Kafra, na wysokości 1500 m n.p.m. oraz jego dom rodzinny. Następnie przejazd do Lasu Bożych Cedrów na wysokości 2000 m n.p.m. – odpoczynek. Potem nawiedzenie klasztoru św. Antoniego w Qozhaya na terenie tzw. Doliny Świętych, gdzie w surowych warunkach mieszkali pustelnicy. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
Dzień 6 20.09.2023
Śniadanie. Przejazd do Bejrutu – Corniche – tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu. Następnie spacer po odnowionym Starym Mieście. Wizyta w muzeum oraz na polskim cmentarzu w Bejrucie. Wycieczka do grot Jeita, najdłuższej jaskini na Bliskim Wschodzie, znajduje się około 11 mil (18 km) na północ od Bejrutu. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą, wapiennych jaskiń i szczyci się długością 9,5 km. Jeita jest jedną z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważaną za dumę Libanu i jest finalistą w konkursie „Nowych Siedem Cudów Świata”. Bzommar – nawiedzenie kaplicy poświęconej św. Janowi Pawłowi II – jedynej na Bliskim Wschodzie. Znajdują się tu relikwie papieża oraz świętych libańskich. Jest to również miejsce cudów – zanotowano tu już kilka uzdrowień. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 7 21.09.2023
Śniadanie, wyjazd na wschód do Baalbek, starożytnego Heliopolis, określanego jako jedno z najpiękniejszych miast hellenistycznych. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie burzenia świątyni jerozolimskiej przez Tytusa Flawiusza w roku 70 n.e. obok w Baalbek kończono właśnie budowę największej ówczesnej świątyni świata grecko-rzymskiego – tzw. wielkiej świątyni ku czci Jowisza-Baala. Do budowy całego kompleksu wykorzystywano jedne z największych na Ziemi, obrobione bloki kamienne. Po zwiedzaniu kompleksu świątyń w Baalbek wizyta w sanktuarium Matki Bożej w największym chrześcijańskim mieście Bliskiego Wschodu – Zahle. Region słynie z uprawy winorośli i produkcji wina, zwiedzimy jaskinie Ksara i skosztujemy win w niej przechowywanych. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.
Dzień 8 22.09.2023
Śniadanie, przejazd do Annaya, udział w procesji (jeśli możliwe). Tego dnia będziemy poznawać także innych świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje w miejscowości Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Z tego względu jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela oraz mnicha bł. Stefana Nehmé, który również jest wielkim świętym, a którego ciało nie ulega zepsuciu. O postaciach tych dowiemy się, będąc w miejscowości Kfifane. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.
Dzień 9 23.09.2023
Śniadanie, wizyta w Byblos (Jbeil), najwspanialszego niegdyś portu fenickiego eksportującego drewno cedrowe do Egiptu, miejsca powstania alfabetu fenickiego. Zabytki wpisane na listę UNESCO - mury obronne, stare miasto, kościół św. Jana. Czas na wypoczynek na wybrzeżu. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 10 24.09.2023
Nocny wyjazd na lotnisko w Bejrucie. Śniadanie w formie pakietu. Wylot do Warszawy. Zakończenie pielgrzymki do Libanu