Camino de Santiago: trasa francuska Rezerwuj

Termin: 21.09.2023 - 02.10.2023 Cena od
Opis krótki:
Porto - Villafranca del Bierzo - La Faba / Laguna - Cebreiro - Triacastela - Sarria - Portomarin - Palas de Rei - Arzua - Santiago de Compostela – Muxia - Fisterra - wodospady Ezaro
Program:

Dzień 1
Przelot do Porto. Transfer z lotniska do hostelu w centrum miasta. Jeśli godzina lądowania w Portugalii na to pozwoli, możliwy czas wolny na zakup pamiątek i poznawanie popularnego Ribeira – nabrzeża rzeki Douro. W wypadku lądowania późno w nocy, od razu przejazd na nocleg do hostelu.

Dzień 2 
Zwiedzanie Porto z polskojęzycznym przewodnikiem. W programie m.in.: Praça da Liberdade  (Plac Wolności) z pomnikiem Piotra IV, Ratusz Miejski, Dworzec São Bento, Katedra Sé, Kościół św. Franciszka z niezwykłym wnętrzem, Ribeira (nabrzeże rzeki Douro). Następnie przejazd na nocleg do Villafranca del Bierzo w Hiszpanii, skąd następnego dnia rozpoczniemy wędrówkę. 

Dzień 3 / 28 km Villafranca del Bierzo – O’Cebreiro
Pierwszy dzień marszu. Wędrówka z Villafranca del Bierzo w okolice wioski O’Cebreiro. Asfaltowa droga poprowadzi nas w górskie, pasterskie tereny na granicy Kastylii i Leonu oraz Galicji.

Dzień 4 / 21 km O’Cebreiro - Triacastela
Dojście do Triacastela. Jest to jeden z najbardziej urokliwych odcinków Camino Frances w Galicji. W samej miejscowości Triacastela mamy możliwość zjedzenia pysznego obiadu pielgrzyma i relaksu w jednej z wielu kafejek i barów dla pielgrzymów.

Dzień 5 / 18 km (25 km) Triacastela - Sarria
Poranne wyjście. Dojście do miejscowości Sarria, gdzie większość pielgrzymów hiszpańskich rozpoczyna swoją wędrówkę. Tego dnia mamy możliwość wędrowania dwoma wariantami szlaku. Jeden z nich (dłuższy o ok. 6 km) wiedzie przez benedyktyński klasztor w Samos, który można zwiedzić z przewodnikiem w jęz. hiszpańskim lub angielskim. Drugi wariant jest nieco krótszy i pozwala zachwycać się pięknym, galicyjskim krajobrazem. Po dojściu do Sarria nocleg w albergue. Msza święta w jednym z licznych kościołów tego miasta lub w kaplicy św. Łazarza. 

Dzień 6 / 22km Sarria - Portomarín
Poranne wyjście z miasta. Wędrówka doskonale przygotowanymi dla pielgrzymów ścieżkami i traktami leśnymi. Dojście do Portomarín przez most na rzece Mino. Tam msza święta i nocleg (ok. 22 km).

Dzień 7 / 25 km Portomarín - Palas de Rei
Poranne wyjście i ponowne przekroczenie rzeki Mino. Wędrówka ścieżkami wśród pól i lasów. Nocleg w Palas de Rei i tam msza święta.

Dzień 8 / 29 km Palas de Rei - Arzúa
Piękny krajobrazowo odcinek. Po drodze mijamy m.in. miejscowość Melide, słynącą z najlepszego w Hiszpanii pulpo, czyli ośmiornicy. Warto zatrzymać się tu na postój i skosztować tego galicyjskiego przysmaku. 

Dzień 9 / 19 km Arzúa - O Pedrouzo
Rozpoczęcie przedostatniego etapu podróży do Santiago de Compostela. Wędrówka do jednej z niewielkich miejscowości na ostatnich kilometrach szlaku przed Santiago de Compostela. 

Dzień 10 / 19 km O Pedrouzo - Santiago de Compostela
Wczesne wyjście na szlak i ostatni etap pieszej pielgrzymki. Dojście do Santiago. Po dotarciu do celu wędrówki zakwaterujemy się w albergue i skorzystamy z popołudnia i wieczoru w Santiago. Odbierzemy nasze compostele – certyfikaty odbycia pielgrzymki do Santiago de Compostela. O 19.30 wspólna msza święta w katedrze.

Dzień 11
Całodniowa wycieczka nad Atlantyk. Zobaczymy średniowieczny „koniec świata” w portowym miasteczku Fisterra. Odwiedzimy również malowniczo położone sanktuarium Matki Bożej w Muxii i będziemy mieli okazję podziwiać galicyjskie Wybrzeże Śmierci. Jeśli czas pozwoli zobaczymy też wodospad Ezaro. W godzinach popołudniowych, powrót do Santiago de Compostela na nocleg.

Dzień 12
Pożegnanie z Santiago de Compostela. Rano wyjazd do Porto, skąd przelot powrotny i zakończenie pielgrzymki.

Cena zawiera:
 • przelot do Porto i z powrotem z bagażem podręcznym (40x20x25 cm),
 • transport na trasie Porto – Villafranca  oraz Santiago de Compostela – Porto,
 • 11 noclegów w albergach, pensjonatach i u zakonników na trasie wędrówki w pokojach wieloosobowych (możliwe wspólne łazienki). 
 • opiekę duchową i Msze św., 
 • opiekę pilota wycieczek, 
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 zł) oraz obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 zł), 
 • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 20 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1 000 zł)
Cena nie zawiera:
 • innych kosztów i opłat związanych z realizacją programu - obowiązkowy koszt 300 euro/os., płatne pilotowi. 
Uwagi:
 • Dodatkowy koszt zbierany na miejscu 300 euro / osobę. Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty w banknotach
 • Na około tydzień przed wylotem Biuro Misja Travel przyśle ostateczne godziny przelotu, które mogą różnić się od podanych w momencie zawarcia umowy
 • Pamiętaj, że pilot grupy może lecieć z innego lotniska niż Twoje lub oczekiwać na grupę w porcie docelowym. Karty pokładowe otrzymasz od naszego przedstawiciela, na lotnisku lub drogą mailową (zależnie od liczby uczestników lecących z danego lotniska).
 • Zalecamy zabrać z sobą na wyjazd telefon z aktywnym roamingiem
 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Wyżywienie na Camino: każdy z uczestników ma możliwość poruszania się własnym tempem i organizowania czasu we własnym zakresie. Taki sposób wędrówki daje ogromną swobodę, którą nasi uczestnicy bardzo sobie cenią. Takie rozwiązanie jednak powoduje, że w cenie naszych wyjazdów nie ma wyżywienia. 

Większość schronisk, z których korzystamy ma ogólnodostępną kuchnię, z której wszyscy mogą korzystać w celu przygotowania sobie posiłku. Dodatkowo: przewodnik, który wyjeżdża z grupą, każdego dnia stara się informować o miejscach, gdzie najlepiej zrobić zakupy, zjeść śniadanie czy obiad. Czasem organizujemy też wspólne gotowanie lub dzielimy się posiłkami w gronie znajomych.

W pobliżu większości miejsc w których nocujemy, jest też kawiarnia lub bar, które nastawione są na obsługę pielgrzymów. Dzięki temu, nawet bez znajomości języka, każdy z uczestników będzie mógł zamówić sobie dobre, hiszpańskie śniadanie lub obiad po długim dniu wędrówki.
W 2023 roku dzienny koszt wyżywienia na szlakach do Santiago de Compostela szacujemy na 15-25€/os./dzień.

 • Hiszpania jest krajem o ok. połowę droższym od Polski, Portugalia jest nieco tańsza, 
 • ze względu na charakter pielgrzymki - Camino - koniecznie należy zabrać sprawdzone wygodne buty do chodzenia oraz ochronę w razie deszczu (najlepiej kurtka z membraną), 
 • na pielgrzymkę do Hiszpanii warto również zabrać produkty chroniące przed słońcem (czapkę z daszkiem, krem z filtrem),
 • wyjazd jest możliwy na paszport lub dowód osobisty,
 • w trakcie pielgrzymki szlakiem św. Jakuba zakwaterowanie w typowych albergach, często na łóżkach piętrowych.

Rezerwuj