Camino de Santiago: trasa Camino Primitivo Rezerwuj

Termin: 18.09.2023 - 02.10.2023 Cena od
Opis krótki:
Oviedo - Paladin - Salas - Campiello - La Mesa - Grandas de Salime - Fonsagrada - O Cádavo - Lugo - Ferreira - Arzua - Pedrouzo - Santiago de Compostela
Program:

Dzień 1 
Wylot z lotniska w Polsce do Porto, a następnie przejazd autobusem do Oviedo. Z uwagi na późną godzinę przyjazdu, od razu zakwaterujemy się w hostelu i udamy się na nocleg.

Dzień 2 / 19 km Oviedo – Paladin
To pierwszy dzień naszej pieszej wędrówki. Dziś mamy do przejścia około 19 kilometrów. Jednak zanim wyruszymy na szlak do Santiago de Compostela, koniecznie powinniśmy odwiedzić słynną, gotycką katedrę San Salvador w Oviedo. To tutaj przechowywana jest jedna z najsłynniejszych relikwii świata – Sudarium (lub chusta) Chrystusa, zwana najczęściej „chustą z Oviedo”, czyli materiał, którym owinięta była głowa Jezusa Chrystusa złożonego do grobu. Po odwiedzeniu katedry, wyruszamy na szlak. 

Dzień 3 / 26 km Paladin – Salas
Dzień rozpocznie się od kilkukilometrowej łatwej wędrówki i wejścia na wzgórze Alto del Fresno; następnie strome zejście poprowadzi nas na dno doliny Narcea, gdzie znajduje się wspaniały klasztor San Salvador. Z Cornellany do Salas poruszać będziemy się przez urokliwe tereny w górę doliny rzeki Nonaya, przecinając małe wioski, które czasem sprawiają wrażenie zupełnie opuszczonych. Po ok. 26 kilometrach marszu odpoczniemy w albergue w okolicy Salas.

Dzień 4 / 32 km Salas – Campiello
Dziś jeden z bardziej wymagających dni podczas naszej wędrówki. Do pokonania mamy ponad 32 kilometry z Salas w okolice Campiello. Pierwsza część drogi biegnie, podobnie jak wczoraj, przez urokliwe wioski i lasy dębowo-kasztanowe. W ciągu dnia będziemy się wspinali z wysokości około 240 m. n.p.m. na 650 m n.p.m. w okolicy Espina, a następnie na około 800 m n.p.m. pod koniec naszego dnia wędrówki. Odpoczniemy dziś w albergue w okolicy Campiello.

Dzień 5 / 32 km Campiello – La Mesa
Dzisiejszy dzień daje nam wybór dwóch wariantów trasy camino. Oba z nich są piękne i oba warto zobaczyć. O ile prognozy meteorologiczne pozwolą, skorzystamy z Ruta de los Hospitales, czyli Drogi Szpitali. Trasa ta jest o 4,5 km krótsza niż alternatywna przez miejscowość Pola de Allande, ale trudniejsza i bez jakichkolwiek sklepów czy kawiarni. Należy więc koniecznie przygotować zapas wody, jedzenia i mieć ze sobą odpowiednią odzież na wiatr i deszcz, niezależnie od zapowiadanej pogody (ta może zmieniać się bardzo szybko.) Jest to jeden z najbardziej malowniczych etapów spośród wszystkich tras Camino de Santiago. Przebiega przez wzniesione, niezamieszkane i dzikie obszary. Na wypadek niesprzyjających prognoz pogody, wybierzemy równie piękną, nieco dłuższą, ale łagodniejszą trasę przez Pola de Allande.

Dzień 6 / 16 km La Mesa – Grandas de Salime
Dziś zdecydowanie łatwiejszy, choć równie malowniczy  dzień, jak wczoraj. Krótszy etap dzienny pozwoli nam na regenerację sił i dłuższy popołudniowy odpoczynek w albergue. Dziś charakter trasy akcentuje długie zejście do zalewu Grandas. Schodzimy kilkaset metrów poniżej przewyższenia. Dla pielgrzymów, którzy wędrowali kiedyś szlakiem francuskim, będzie to doskonałe wspomnienie górskich zejść w Pirenejach. Następnie lekko monotonną drogą wspinamy się do Grandas de Salime, gdzie dzisiaj udamy się na nocleg.

Dzień 7 / 25 km Grandas de Salime – Fonsagrada
Wśród pielgrzymów mówi się, że jeśli dotarliśmy do Grandas de Salime bez szwanku, to grób apostoła Jakuba jest w naszym zasięgu. Dzisiaj poruszamy się przez tereny nieco mniej wymagające technicznie i kondycyjnie, niż na poprzednich etapach. Idziemy przez obszary wiejskie, rolnicze i hodowlane, mijając liczne małe wioski z opuszczonymi domami i starymi kościołami. Dzień jest naznaczony długą, ale łagodną wspinaczką do Alto del Acebo, pasma górskiego, które oddziela dwa hiszpańskie regiony Asturii i Galicji. Dziś zatem wkroczymy do Galicji – regionu, w którym leży Santiago de Compostela.

Dzień 8 / 25 km Fonsagrada – O Cádavo
To pierwszy w pełni galicyjski dzień wędrówki. Praktycznie w całości przebiega po drogach gruntowych lub poboczem drogi krajowej LU-530. Wędrówka nie jest wymagająca, prócz może jednego podejścia przez miejscowość A Lastra. Dziś mijamy ruiny szpitala de Montouto, założonego w XIV wieku, aby zapewnić schronienie i pomoc pielgrzymom.

Dzień 9 / 29km O Cádavo - Lugo
Długi etap wędrówki do jednego z największych miast na naszej trasie, a największym na Camino Primitivo. Idziemy po drogach gruntowych i asfaltowych, bez większych przewyższeń wysokości. Między O Cádavo a Castroverde pokonujemy skromne wzniesienie, potem po niemal płaskim terenie skierujemy się do Lugo. Jedynym miastem na dzisiejszej trasie, gdzie w trakcie wędrówki można zrobić zakupy jest Castroverde. Dziś kończymy marsz w Lugo, największym mieście na Camino Primitivo.

Dzień 10 / 26km Lugo - Ferreira
Dzisiejszy, nieco monotonny etap przebiega praktycznie w całości wzdłuż dróg prowadzących z Lugo do Melide (które miniemy jutro). Mniej historycznych zabudowań na trasie uświadamia nam, że Galicja to nie tylko tajemnicze lasy, góry i ruiny, ale też tętniąca życiem i nowoczesnością kraina. Po pokonaniu 26 kilometrów, bez większych przewyższeń, dotrzemy do Ferreira. Będzie to nasz ostatni nocleg na szlaku Camino Primitivo, gdyż już jutro nasz szlak łączy się z główną, hiszpańską nitką camino – szlakiem Camino Frances, którym będziemy poruszali się do samego Santiago w ostatnich dniach wędrówki. 

Dzień 11 / 34 km Ferreira - Arzua
Dziś męczący i pełen emocji dzień. Nie ze względu na trudności terenu, ale na jego długość. Do pokonania aż 34 kilometry. Warto więc wyjść ze schroniska wcześniej, niż zwykle. Po przejściu 20 kilometrów, w miejscowości Melide, wejdziemy na szlak francuski. Tutaj Camino Primitivo właściwie kończy swój bieg łącząc się z Camino Frances. Stąd już ostatnie kilkadziesiąt kilometrów do celu. W Melide skosztować możemy słynnego pulpo (ośmiornicy), która jest tutejszym przysmakiem i serwowana jest pielgrzymom w najsłynniejszych pulperiach – barach specjalizujących się właśnie w przyrządzaniu pulpo. Z Melide do Arzua mamy 14 kilometrów, więc nie warto tracić tu długich godzin, ale po posiłku ruszać w drogę. Przed dojściem do Arzua, możemy zmoczyć zmęczone stopy w strumieniu w wiosce Ribadiso. To popularne miejsce odpoczynku pielgrzymów.

Dzień 12 / 19 km Arzua - Pedrouzo
Etap z Arzua, gdzie mogliśmy zobaczyć kościół św. Jakuba, często odwiedzany przez pielgrzymów, to już naprawdę ostatnie kilometry na szlaku. Mimo, że szlak ciągle przekracza główną drogę do Santiago, to jest pełen urokliwych zakątków i miejsc, gdzie pielgrzymi mogą odpocząć. Po drodze miniemy liczne urokliwe wioski, przekroczymy strumienie i pójdziemy przez lasy eukaliptusowe. W samym Pedrouzo z pewnością zauważymy różnicę w liczbie pielgrzymów na szlaku. Dziś w miejscowości nocują przecież pielgrzymi z kilku głównych szlaków, kończących swój bieg w Santiago: szlaku Primitivo, Frances, del Norte i kilku innych.

Dzień 13 / 20 km Pedrouzo - Santiago de Compostela
Tylko 20 kilometrów dzieli nas od grobu św. Jakuba Apostoła. Po drodze lasy eukaliptusowe, coraz gęściej zabudowane przedmieścia Composteli, międzynarodowe lotnisko, które musimy obejść dookoła. Po drodze, około 5 kilometrów od Santiago, możemy już ujrzeć katedrę ze Wzgórza Radości (Monte do Gozo). Po dojściu do celu wędrówki zakwaterujemy się w albergue i skorzystamy z popołudnia i wieczoru w Santiago. Odbierzemy nasze compostele – certyfikaty odbycia pielgrzymki do Santiago de Compostela. O 19.30 wspólna msza święta w katedrze.

Dzień 14 
Całodniowa wycieczka nad Atlantyk. Zobaczymy średniowieczny „koniec świata” w portowym miasteczku Fisterra. Odwiedzimy również malowniczo położone sanktuarium Matki Bożej w Muxii i będziemy mieli okazję podziwiać galicyjskie Wybrzeże Śmierci. Jeśli czas pozwoli, odwiedzimy też wodospad Ezaro. W godzinach popołudniowych, powrót do Santiago de Compostela na nocleg.

Dzień 15
Pożegnanie z Santiago de Compostela. Rano wyjazd do Porto, skąd przelot powrotny i zakończenie pielgrzymki.

Cena zawiera:
 • przelot do Porto i z powrotem z bagażem podręcznym (40x20x25 cm),
 • transport na trasie Porto – Oviedo oraz Santiago de Compostela – Porto,
 • 14 noclegów w albergach, pensjonatach i u zakonników na trasie wędrówki w pokojach wieloosobowych (możliwe wspólne łazienki), 
 • opiekę duchową i Msze św., 
 • opiekę pilota wycieczek, 
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 zł) oraz obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 zł), 
 • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 20 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1000 zł)
Cena nie zawiera:
 • innych kosztów i opłat związanych z realizacją programu - obowiązkowy koszt 300 euro/os., płatne pilotowi. 
Uwagi:
 • Dodatkowy koszt zbierany na miejscu 300 euro / osobę. Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty w banknotach
 • Na około tydzień przed wylotem Biuro Misja Travel przyśle ostateczne godziny przelotu, które mogą różnić się od podanych w momencie zawarcia umowy
 • Pamiętaj, że pilot grupy może lecieć z innego lotniska niż Twoje lub oczekiwać na grupę w porcie docelowym. Karty pokładowe otrzymasz od naszego przedstawiciela na lotnisku lub drogą mailową (zależnie od liczby uczestników lecących z danego lotniska).
 • Zalecamy zabrać z sobą na wyjazd telefon z aktywnym roamingiem
 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Wyżywienie na Camino: każdy z uczestników ma możliwość poruszania się własnym tempem i organizowania czasu we własnym zakresie. Taki sposób wędrówki daje ogromną swobodę, którą nasi uczestnicy bardzo sobie cenią. Takie rozwiązanie jednak powoduje, że w cenie naszych wyjazdów nie ma wyżywienia. 

Większość schronisk, z których korzystamy ma ogólnodostępną kuchnię, z której wszyscy mogą korzystać w celu przygotowania sobie posiłku. Dodatkowo: przewodnik, który wyjeżdża z grupą, każdego dnia stara się informować o miejscach, gdzie najlepiej zrobić zakupy, zjeść śniadanie czy obiad. Czasem organizujemy też wspólne gotowanie lub dzielimy się posiłkami w gronie znajomych.

W pobliżu większości miejsc w których nocujemy, jest też kawiarnia lub bar, które nastawione są na obsługę pielgrzymów. Dzięki temu, nawet bez znajomości języka, każdy z uczestników będzie mógł zamówić sobie dobre, hiszpańskie śniadanie lub obiad po długim dniu wędrówki.
W 2023 roku dzienny koszt wyżywienia na szlakach do Santiago de Compostela szacujemy na 15-25€/os./dzień.

 • Hiszpania jest krajem o ok. połowę droższym od Polski, Portugalia jest nieco tańsza, 
 • ze względu na charakter pielgrzymki - Camino - koniecznie należy zabrać sprawdzone wygodne buty do chodzenia oraz ochronę w razie deszczu (najlepiej kurtka z membraną), 
 • na pielgrzymkę do Hiszpanii warto również zabrać produkty chroniące przed słońcem (czapkę z daszkiem, krem z filtrem),
 • wyjazd jest możliwy na paszport lub dowód osobisty,
 • w trakcie pielgrzymki szlakiem św. Jakuba zakwaterowanie w typowych albergach, często na łóżkach piętrowych.

Rezerwuj